Kaposvár, Nyár u. 133, 7400

Kútfúrás tudnivalók


Tudjon meg mindent a kútfúrásról az alábbiakban!

A kútfúrás egy összetett mélyépítési, bányászati eljárás, amely során fúróberendezéssel a földfelszín alatt található folyadékok elérésére készítenek kutakat. Ez lehetővé teszi valamilyen fluidum (hideg vagy meleg víz, gőz, gáz, olaj) kinyerését a felszín alatti szilárd földkéregből.

Esetünkben ez a víz kútfúrás, amely a hidegvízet célozza meg, hiszen a sekély és kismélységű kutakból ez a típus nyerhető ki, leggyakrabban ezt hasznosítja az ipar, mezőgazdaság és a lakosság. A kútfúráshoz szerteágazó ismeretek szükségesek, mint például; geológia, vízföldtan, gépészet és különösen az áramlástan, folyadékok mechanikája. Mi, kútfúrók általában mindig szivattyúzunk valamit valahonnan, így nem árt tisztában lenni, hogy mi, mikor és miért folyik, mekkora nyomáson, milyen áramlási sebességekkel stb.

 

A kútfúrás fő céljai:
  1. Ivóvízellátás: Magánszemélyek, háztartások vagy települések számára.
  2. Mezőgazdasági felhasználás: Növények vízellátására és állatok itatására.
  3. Ipari célok: Gyárak és üzemek működéséhez szükséges víz biztosítása.
  4. Geotermikus energia: Fűtési rendszerek vagy termálfürdők számára.
  5. Kutatási célok: A felszín alatti rétegek, vízbázisok vagy ásványkincsek vizsgálatára.

 

Mennyibe kerül egy kútfúrás?

 

Mint sok más szolgáltatás és termék esetében, a kútfúrásnál is az egyik legfontosabb kérdés az ár, tehát, hogy mennyibe kerül a kút kompletten. A kútfúrással kapcsolatos árakról, felmerülő költségekről a Kútfúrás árak oldalon tájékozódhat részletesen.

 

Milyen engedélyek szükségesek a kútfúráshoz?

 

Ma Magyaroroszágon többféle engedély típus létezik. A kút típusától függ, hogy a kell-e engedélyt beszerezni és ha igen, akkor milyen engedélyeztetési procedúra szükséges és melyik hatóságnál. Ha a kút engedélyezéséről szeretne bővebb információt szerezni, akkor Kútfúrás engedélyeztetése oldalon tájékozódhat.

 

Hogyan zajlik a kútfúrás? Mi szükséges hozzá és mivel jár pontosan?

 

Minden kútfúrási projektet megelőz egy előzetes helyszíni terepbejárás, személyes találkozó, mely során egyeztetünk a munka részleteiről. A következő tíz lépés részletesen bemutatja a kútfúrás folyamatát elejétől a végéig.

  1. Felvonulás A szerződéskötést követően az előre egyeztetett időpontban cégünk felvonul a munkaterületre (hatósági engedélyes köteles kútfúrás esetén ez egyben az elektronikus építési napló megnyitásának kezdete is). Ez magába foglalja a kútfúráshoz szükséges anyagok és gépek helyszínre szállítását.
  2. Gépek és eszközök felállítása a helyszínen, iszapgödrök kialakítása, tereprendezésA legtöbb esetben az alkalmazott kútfúrási technológia az ún. iszapöblítéses rotary fúrás. Ezzel a fúrási módszerrel fúrás közben iszapot keringetünk a fúrólyukban, amely kiszállítja a fúrófej által felaprított kőzet furadékot, majd a felszínen az iszapgödörben azt leülepíti. Így biztosítva a fúrás folyamatos előrehaladását. Hogy ezt a technológiát alkalmazni tudjuk, mindenképp szükséges kettő nagyméretű gödör a munkaterületen.Ebbe a lépésbe tartozik még a fúrótorony felállítása és egyéb gépek, szivattyúk, eszközök telepítése, üzembe helyezése a helyszínen.
  3. Fúróiszap elkészítése, bekeveréseAz iszapöblítéses rotary fúrás alapja a megbízható és jól elkészített fúróiszap. Az iszap tulajdonságai kulcsfontosságúak a kútfúrás sikeréhez és a kút későbbi hatékonyságához. Cégünk a világ vezető olajipari vállalatának iszapképző termékeit használja, hogy a kútfúrás garantáltan a leendő kút tulajdonos megelégedésével végződjön! A fúróiszap pH-ját, viszkozitását és egyéb tulajdonságait a talajviszonyoknak megfelelően beállítjuk, kizárólag olyan adalékokat használva, melyek a természetre ártalmatlanok. Az iszap elkészítéséhez és a kútfúrás megkezdéséhez minden esetben szükségünk van technológiai vízre, amely a fent említett iszapgödrökbe kerül.
  1. Fúrás Amint minden készen áll, kezdetét veszi a kereső fúrás az előzetesen meghatározott mélységtartományba. Azt, hogy milyen mélyre kell lefúrni az előzetes földtani, vízföldtani adatgyűjtés és tervezés határozza meg. Egy előzetes nagyságrendi mélységtartomány (pl. 60-80 m, 120-140 m) minden esetben rögzítésre kerül a szerződésben.
  1. Geofizikai szelvényezés a fúrólyukban A lemélyített furatban aztán geofizikai méréseket végeztetünk szakcéggel. Ez a mérés a vízadó rétegek pontos helyét határozza meg, elengedhetetlen lépés a szakszerű kút kivitelezéshez, kútfúráshoz. A vízadó réteg(ek) beazonosítása különböző kőzetfizikai paraméterek mérésével történik (természetes gamma, ellenállás, saját potenciál)
  1. Kútszerkezet kialakítása Az előzetes tervek alapján és az előző lépésben tárgyalt geofizikai mérés alapján kialakításra kerül a végleges kútszerkezet. Ez azt jelenti, hogy különböző átmérőjű béléscsövek kerülnek beépítésre a furatba, a szükséges helyeken cementezés történik, valamint a szűrőkavics (mely igen fontos része a kútnak) is a megfelelő helyre kerül. Egyszóval a kút elnyeri végleges felépítését.
    Lakossági kutjainkat 100 – 113 -125 mm átmérőjű béléscsővel készítjük, míg az ipari és mezőgazdasági kutakat jellemzően nagyobb átmérővel.
  1. Tisztító kompresszorozás, kútbeindítás, próbaüzem Miután a végső béléscső rakatok és a szűrőkavics is helyére került, megkezdődik a kút kiképzés, kút beindítás. Ez egy igen fontos és sarkalatos része a kút kivitelezésének, kellő körültekintést és odafigyelést igényel. Gyakorlatilag a kútfúrás legfontosabb része, hiszen lyukat sokan tudnak fúrni a földbe, de hogy utána abból hogyan és miként lesz kút az már egy másik történt. A tisztító kompresszorozás előtt a kútcsőben maradt fúróiszapot először kihígítjuk, kioldjuk speciális oldószerekkel, melyek kizárólag környezetbarát, foszfát mentes szerek, így bármilyen kút esetében alkalmazhatóak. A kompresszorozás célja a szűrőváz kialakítása, mely a kút megbízható, hosszútávon homokmentes működéséhez szükséges. Miután a kútvíz teljesen homokmentes, egy adott hozamon (pl. 80 l/perc) szivattyús próbatermeltetést végzünk az üzemi vízszintek megállapítása érdekében.
  1. Befejező kútvizsgálatok Amennyiben a hatósági dokumentációhoz szükséges, úgy szakcéggel végeztetjük el a befejező kútvizsgálatokat. Ezek a vizsgálatok a kész kút szerkezetét (pl. csőátmérő, mélység stb.) vizsgálják, valamint a kút vízadó képességét, a kútvíz homok tartalmát, hőmérsékletét. Amennyiben a kút vízföldtani napló köteles, úgy ezek a kútvizsgálati adatok szolgáltatják az alap adatokat a vízföldtani napló elkészítéséhez.
  1. Kútgépészet telepítése, egyéb utómunkálatok A kútba ezek után telepítjük a végleges búvárszivattyút, melyet a kút vízadó képességéhez és a felszínen elérni kívánt nyomáshoz igazítva optimálisan választunk ki. A kútra kútfej kerül, melyet szabvány szerint alakítunk ki, továbbá az egyéb gépészeti egységeket is ekkor telepítjük; pl. nyomáskapcsoló, hidrofor tartály, elektronikus szivattyú vezérlő, áramláskapcsoló stb. A kút kerülhet kútaknába vagy kútházba is, ezek telepítése is a kútfúrás befejező lépéseihez tartozik.
  1. Kút átadása, levonulás A kút átadása a megrendelő felé, majd a munkaterület visszaadása. Amennyiben elektronikus építési napló is vezetve volt, akkor az is lezárásra kerül.
10 + 1. ÖSSZEGEZVE

A vízkút fúrás az esetek nagy többségében egy meglehetősen piszkos, koszos, sáros folyamat, mely végén az eredmény a tiszta víz mindenki megelégedésére. Esetünkben az elvégzéséhez a következő dolgok, feltételek szükségesek;

  • egy 10x10 vagy 12x12 m nagyságú többé kevésbé üres és sík terület, amelyre a gépeket, eszközöket pakolhatjuk és a kútfúrást el tudjuk végezni.
  • kettő vagy három iszapgödör melyeket a fúrás során használunk a fúróiszap keringetésére
  • technológiai víz, melyből a fúróiszapot bekeverhetjük, illetve az egyéb folyamatokhoz felhasználhatunk (pl. cementezés, szűrőmosatás, iszap pótlás stb.)
  •  

Milyen anyagokat használunk a kútfúrás során?

 

Cégünk a kút kivitelezése során kizárólag minőségi anyagokból dolgozik, ilyenek például;

Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által ivóvízre bevizsgált és engedélyezett PVC kútbéléscső. Ez lehet belföldi vagy külföldi gyártmány, a legfontosabb, hogy megfelelő kútbéléscső és nem lágy PVC.

Megfelelőségi nyilatkozattal és anyagminőség szerint osztályozott hosszvarratos vagy varrat nélküli acélcső.

Iszapképző anyagokból a világ vezető olajipari vállalatának termékeit használjuk, melyek nemzetközi standardok alapján (NSF/ANSI Standard 60: Drinking Water Treatment Chemicals – Health Effects) ivóvízre minősítettek, környezetre ártalmatlan, lebomló anyagok.

A szűrőkavics szemcsemérete mellett fontos a szemcsék alakja (jól kerekített), valamint anyaga is (kvarc – kémiailag inert, tiszta). A szűrőkavics a kút ,,tüdeje” és épp ezért nagyon fontos elem, hiszen a tiszta homokmentes vizet a kavicságy biztosítja. Cégünk mosott, osztályozott szűrőkavicsot használ, kifejezetten kutakba történő alkalmazásra.

 

Miért válasszunk szakkivitelezőt kútfúráshoz?

 

A kútfúrásra nagyon igazak a következő közmondások;

,,Olcsó húsnak híg a leve”

,,A silány minőség emléke tovább tart, mint az alacsony ár miatt érzett öröm.”

Ezek a mondások arra utalnak, hogy az alacsony ár vagy a gyors döntés ritkán párosul megfelelő minőséggel, és hosszú távon több kellemetlenséget vagy költséget okozhat. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen kút a felszín alatti értékes vízkészlet elszennyeződéséhez is vezethet. A szakszerűtlenül elkészített, szaktudás nélkül fút kúttal a későbbiekben számos probléma felmerülhet.

A fentiekből látszik, hogy egy hosszú távon megbízhatóan működő és időtálló kút elkészítéséhez több minden szükséges, pl.;

szakmai hozzáértés, szakképesített kútfúró

modern technológia, megfelelő géppark és fúróberendezés mely rendelkezik bányakapitánysági engedéllyel

minőségi anyagok használata

megfelelő szivattyú választása és telepítése a kútba

kútgépészet kialakítása

Kútszerkezet kialakítása

A méréseket és az előzetes tervdokumentációt figyelembe véve kezdetéti veszi a kút végleges szerkezetének kialakítása, ebbe tartozik például:

• kutatófúrás felbővítése meghatározott átmérőre, meghatározott mélységig

• különböző béléscsőrakatok beépítése, gyűrűstér cementezése

• alábővítés a megfelelő kavicságy vastagság érdekében

• termelőcső (szűrőrakat) beépítése és szűrőkavicságy elhelyezése a gyűrűstérben

• különböző tömedékelő anyagok elhelyezése, pl. bentonit pellet, kompaktonit

mélyfúrású kút
kútfúrás pvc csővel
Awesome Image
Awesome Image

Kútfúró utómunkálatok

 

A kiépített kútban aztán tisztító kompresszorozást és szűrőmosatást végzünk, míg a kút vize teljesen le nem tisztul. A tisztítást követi a próbaszivattúyzás, mely során megállapítjuk a kút kapacitását, az optimálisan kitermelhető víz mennyiségét. A vízföldtani naplóhoz szükséges adatok felvételével és a szükséges mérések elvégzésével zárul a kút kivitelezése, melyet a műszaki átadás követ.

Az egész kivitelezését alapvetően megelőzi a vízföldtani és földtani adatgyűjtés, kutakodás a kérdéses területről. Adattárak, térképek, vízföldtani naplók segítségével alkotunk képet a terület hidrogeológiai viszonyairól, tehát arról, hogy a leendő kút helyén milyen vízadó rétegek milyen mélységben helyezkednek el. Ez az adatgyűjtés adja az alapot a kút tervezéséhez, illetve az vízjogi létesítési engedélyhez szükséges tervdokumentációhoz.

ÁRAJÁNLATKÉRÉS

Telefonos megkereséseket szívesen fogadjuk, viszont pontos árat kizárólag árajánlat formájában tudunk adni, mivel a kútfúrás méterárát számos tényező befolyásolhatja.  Árajánlatot a honlapunkon megtalálható űrlap segítségével tud kérni! Az árajánlatkérés ingyenes.

Awesome Image
Írjon
nekünk
bátran!
Awesome Image
geovizkutfuras logo

Víz a felszín alól, egyszerűen, szakszerűen!