Egy komplett kútfúrás ára viszonylag sok tényezőtől függ. Megpróbálok itt mindenre részletesen kitérni. Magyarországon a kútfúrás árak elég széles tartományban változnak, de jellemzően a kútfúrók nagy többségénél a kútfúrás ára méterenként kerül meghatározásra.
A kútfúrás árak eltérőek lehetnek országrésztől és fúrási technológiától vagy épp a kútfúró cég felszereltségétől, gépparkjától, munkamódszerétől függően.
1. Nézzük meg részletesen, hogy mitől függ a kútfúrás méter ára!
Első és legfontosabb a már említett méterár, mely a kút kivitelezésének legnagyobb részét képezi. Az általunk készített kutak különböző árkategóriákba sorolhatók;
lakkossági, magánszemélyek részére fúrt kutak esetében a kútfúrás árai méterenként 25 000 Ft és 35 000 Ft között alakul.
ipari, gazdasági célú vagy mezőgazdasági kutak esetében a kútfúrás árai méterenként jellemzően ennél magasabb; 35 000 Ft és 65 000 Ft között változik.
A méterárat a következő tényezők befolyásolják:
• elvárt vízhozam; (ha van). Ez meghatározza a kútba szükséges szivattyú fizikai méretét (leggyakoribbak: 3”, 4”, 6”), ami pedig meghatározza a legkisebb csőátmérőt, amelybe az a szivattyú elfér. (pl. 4 colos búvárszivattyú nem fér bele a 90 mm-es kútcsőbe)
• elvárt vízminőség; talajvíz vagy rétegvíz? Ivóvíz minőség vagy sem? Ökölszabályként elmondható, hogy a jobb minőségű vizek a mélyebben találhatóak, míg sekélyebb mélységben rosszabb minőségű vagy szennyezett víz (talajvíz található).
• csőátmérő; mint ahogy arra már utaltam, nagyobb vízhozamhoz nagyobb szivattyúhoz szükséges, ahhoz pedig nagyobb cső. A nagyobb csőnek nagyobb furatot kell készíteni, ami megnöveli a munkaidőt és a felhasznált anyagok (pl. iszapképzők) mennyiségét.
• kút mélység; a kút mélysége is egy nagyon fontos, ha nem a legfontosabb tényező. A kút mélységével nő a kivitelezés költség, továbbá drágább alapanyagok használatát teszi indokolttá (pl. vastagabb faló PVC cső)
• kútszerkezet komplexitása; minél összetettebb a kút annál több anyag kell hozzá (csőrakatok száma, cement mennyisége stb.) és a munkaidő is megnő.
• fúrhatóság; a fúráskor fellépő rétegek keménysége. Például kemény kőzetet jóval nehezebb fúrni, mint puha homokot és agyagot.
2. A kész kút ára azonban sajnos nem áll meg a méterárnál
Az iszapöblítéses fúrás nem egy olyan folyamat mely során megjelenik a kútfúró és egyik pillanatról a másikra kész a kút. Ebből kifolyólag egyéb felmerülő költségek is terhelik a kútfúrás árát, melyeket a méterár nem tartalmaz. Nem szeretnénk, hogy ezek a tételek rejtett költségnek érződjenek így alább következzenek;
• Iszapgödrök biztosítása a fúrás helyszínére. Ezt földmunkagépessel célszerű ásatni, ha a közelben nem sikerül földmunkagépet találni akkor ebben is tudunk segíteni.
• A fúráshoz szükséges eszközök és gépek helyszínre szállításának is van díja; fel és le vonulási költség. Ez értelemszerűen attól függ, hogy a fúrási helyszín milyen messze helyezkedik el telephelyünktől.
• A kútból valahogy a víznek ki is kell jönnie, erre szolgálnak az úgynevezett búvárszivattyúk (csőkút szivattyú, csőbúvár stb.). A víznek a megfelelő nyomáson kell rendelkezésre állnia a felszínen. Hogy mindezt biztosítani tudjuk a kutat szerelvényezni kell, a kút gépészetet megfelelően kialakítani. A kút szivattyú és a kapcsolódó szerelvények árát sem tartalmazz a méterár, hiszen azokat a kút elkészülte után lehet megfelelően méretezni mikor már ismert a kút vízadó képessége és a szükséges nyomás. Abban az esetben, ha ezek telepítése a kút fúrásától külön történik akkor külön munkadíj kerül felszámolásra. Ezek a szerelvények a teljesség igény nélkül a következők lehetnek; szivattyú nyomóscső, biztosító kötél, mechanikus vagy digitális nyomás kapcsoló, hidrofor tartály, áramláskapcsoló, szivattyú vezérlő automatika stb.
A kút szerelvényezés opcionális tétel, de saját magunk által készített kutakat jobban szeretjük mi magunk szerelvényezni.
• Geofizikai mérés; ezt a mérést a fúrólyukban végzik el egy szonda leengedésével. A szonda különböző kőzetfizikai paramétereket mér. Célja, hogy a vízadó réteg-rétegek elhelyezkedését egyértelműen meghatározzuk. Ezt a mérést külön erre szakosodott cégek végzik, így ennek is megvan a külön díja
3. Abban az esetben, ha a kút engedélyköteles egyéb költségekkel is számolni kell
• Tervezői díj; Ez gyakorlatilag a kút tervezés és engedélyeztetés költsége. A kút szerkezetet tartalmazó tervdokumentáció benyújtása az illetékes hatósághoz és az engedély megszerzése.
• Befejező kútvizsgálatok; A kút elkészült után a hatósági dokumentációhoz szükséges mérések, vizsgálatok. Ezek a vizsgálatok a kész kút szerkezetét (pl. csőátmérő, mélység stb.) vizsgálják, valamint a kút vízadó képességét, a kútvíz homok tartalmát, hőmérsékletét.
• Laborvizsgálatok; A kútból származó víz kémiai összetételét, gáztartalmát vizsgálják meg különböző laboratóriumi módszerekkel. Itt derül ki például, hogy a kútvíz ivóvíz minőségű vagy szükséges egyéb szűrő beépítése a felszíni rendszerbe.
• Geodéziai mérés; A kút pontos bemérése geodéta által, szintén a kút dokumentáció részét képezi.